Klub Sportowy Podhale

https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/89889/edition/83303/content?ref=desc

W sobotę, równo 85 lata temu w stolicy Podhala grupa pasjonatów założyła klub sportowy Podhale Nowy Targ, a ich dzieło rozsławia miasto Nowy Targ i cały region po dziś dzień!

W sobotę w dniu 26 listopada 2016 r. w nowotarskim Ratuszu założono klub sportowy Podhale Nowy Targ. Grupa kilkudziesięciu zapaleńców i miłośników sportu dała początek wspaniałej historii, która trwa do dziś. Za pewnie nie przypuszczali, że ich dzieło odniesie spektakularne sukcesy, rozsławi Stolicę Podhala w kraju i zza granicą oraz będzie z zapałem kontynuowane przez wiele pokoleń Nowotarżan.

Klub otrzymał pierwotnie dwie nazwy: Towarzystwo Sportowe Podhale oraz Klub Sportowy Podhale, a 19 osób, które zgromadziły się w tym czasie poprzez aklamację uchwaliły wniosek o założenie klubu wraz z przyjęciem statutu, który był wzorowany na statucie WKS Legii i Pogoni Lwów. Składał się on z 26 paragrafów, a jego uniwersalność sprawiała, że po zmianie kilku zapisów mógł służyć innym klubom sportowym. Relacja z tego historycznego wydarzenia pojawiła się na łamach Gazety Podhalańskiej, wydawanej w Nowym Targu w latach 1913-1935 i 1946-1947. Był to numer 49 z dnia 4 grudnia 1932 r.:

“W ubiegłą sobotę odbyło się w sali ratuszowej w N. Targu zebranie, konstytuujące klubu sportowego “Podhale” w Nowym Targu. W obecności kilkudziesięciu zabranych zagai zebranie p. starosta Mateusz Kornrak. Nastąpiło uchwalenie przez aklamację wniosku o założenie Klubu, oraz przyjęcie z pewnemi poprawkami statutu W. K. S. “Legji”. Po krótkiej dyskusji przystąpiono do wyboru władz, w skład których weszli: pp. radca dr. Z. Daniec jako prezes, sędzia Ptaś, p, Kozaczko, prof Wręźlewicz, p. Kowalska, p. Szuibińska i sekr. Schimheimer jako członkowie zarządu, Starosta Korniak, burm. Rajski, dyr. Szybowski, p. Kędzierówna.i inż. Czubernat jako członkowie Komisji Rewizyjnej, sędzia Dr. Ostrowski jako kierownik Sekcji tennisowej, ref. Fiiller jako kierownik Sekcji narciarskiej, prof. Bryniczka jako kierownik Sekcji lekkoatletycznej, p. Zabrza jako kierownik Sekcji piłkarskiej, i mgr. Kossek jako kierownik Sekcji pingpongowej. W miarę rozwoju będą tworzone i inne sekcje, jak np. pływacka, wioślarska, gier sportowych i td. – K. S. „Podhale”, będzie miał własny stadjon sportowy, który obecnie buduje się obok dworca kolejowego. Ponadto K. S. „Podhale” ma zapewnione podstawy finansowe, a wszczególności pomoc materjalną ze strony Powiatowego W. F. i P. W.
P.S. We wtorek odbyło się już posiedzenie Sekcji Narciarskiej P. v. starosta Fuller referował sprawę urządzenia raidu Nowy Targ – Bielsko – Żywiec.”

Osoby, które były założycielami klubu utworzyły grupę, której zadaniem było formalne zarejestrowanie podmiotu i przygotowanie walnego zgromadzenia, które odbyło się 22 lutego 1933 r. – być może dlatego część osób błędnie przyjmuje datę narodzin klubu. Pierwotnymi założycielami klubu byli: wicestarosta miasta Michał Fueller (kierownik sekcji narciarskiej) i radca prawny Zdzisław Daniec (pierwszym nieoficjalny prezes). Sekretarzem został Ferdynand Schimsheimer, a skarbnikiem – Janina Szubińska Rayska, późniejsza żona Augustyna Fuchsa. Osobami, które zasiadły w zarządzie Podhala byli: sędzia Ptaś, Kozaczko, prof. Wręźlewicz, Kowalska, burmistrz Rajski, Kędzierówna, inż. Czubernat. Członkami zarządu a jednocześnie kierownikami poszczególnych sekcji byli: sędzia dr Ostrowski (kierownik sekcji tenisowej), prof. Józef Bryniczka (kierownik sekcji lekkoatletycznej), Kossek (kierownik sekcji pingpongowej), Zabrza (kierownik sekcji piłkarskiej).

To właśnie sekcja piłkarska była pierwszą, która powstała w Podhalu. W okresie międzywojennym w Nowym Targu istniało pięć klubów sportowych, z których dwa założyli Nowotarscy Żydzi (Makabi i Hakoach) oraz Gimnastyczny Klub Sportowy, Sokół i Strzelec. Sekcja piłkarska powstała na bazie GKSu z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego i oficera studium wojskowego – prof. Józefa Bryniczki. W latach 1933-1939 pojawiały się w klubie kolejne sekcje, a hokejowa, podczas okupacji.

Historia spopularyzowania hokeja w Nowym Targu ściśle wiąże się z czasami wojennymi. Jak wspomina Stanisław Różański, obrońca, wychowanek Podhala, Mistrz Polski z 1966 r. i 13-krotny reprezentant kraju oraz jedna z tych osób, która tworzyła hokej w mieście:

“Jako 10-letni chłopak po raz pierwszy widziałem jak wygląda hokej. W 1943 r. Niemiec Neiss, na stadionie piłkarskim obok dworca kolejowego zorganizował mecz hokejowy. Pamiętam, że grał wtedy m.in Stanisław Giżycki. Tylko on miał sprzęt z prawdziwego zdarzenia. Bardzo spodobała mi się ta gra. Ale nie tylko mnie. Po tym meczu na ulice z kijami własnej produkcji wylęgli niemal wszyscy moi rówieśnicy. Graliśmy na skrzyżowaniach ulic, bo tylko tam były latarnie (…). Każda ulica, szkoła czy klasa miała swoją reprezentację i toczyliśmy zażarte boje na zamarzniętych stawach w okolicach Dunajca. Później Neiss przywiózł z Niemiec używany sprzęt, a łyżwy można było kupić w sklepach metalowych.”

Historyczne, pierwsze spotkanie hokeiści Podhala rozegrali na przełomie 1943/1944 roku z krakowską Olszą. Nieoczekiwanie Podhale pokonało renomowanych rywali 3:2, a bramki zdobyli: Stanisław Gołębiowski (pierwsza w dziejach klubu), a dwie następne Kempf i Zbigniew Behounek. Sukces ten miał kapitalne znaczenie propagandowe. W meczu tym barw nowopowstającej drużyny bronili – bramkarz: Jacek Kowalski i zawodnicy w polu: J. Bezucha, Stanisław Giżycki, Stanisław Głąbiński, Zbigniew Behounek, Tadeusz Walas, Wł. Trybus i Kempf.

Hokeiści z Szarotką na piersi zdobyli setki medali Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, klub wychował 38 hokeistów, którzy reprezentowali Polskę na Igrzyskach OlimpijskichSeniorzy w Mistrzostwach Polski w hokeju na lodzie zdobyli łącznie 46 medali, z czego 19 złotych, 11 srebrnych i 16 brązowych. Cytując René Fasela, Prezydenta International Ice Hockey Federation:

“Podhale Nowy Targ jest tym dla polskiego hokeja, co CSKA Moskwa dla hokeja rosyjskiego lub Montreal Canadiens dla hokeja kanadyjskiego (…) Podhale jest jednym z najczęściej uczestniczących klubów, od kiedy IIHF powołał w do życia w 1965 r. Puchar Europy. W pierwszych dziesięcioleciu rozgrywek Podhale wystąpiło w 5. edycjach i znalazło się na 10. miejscu listy wszechczasów klasyfikacji klubowej (…). Te słowa chyba najlepiej mogą podsumować legendę sportu.”

Powyższe słowa chyba najlepiej mogą podsumować prawdziwą legendę sportu, jaka powstała w sobotę 85 lata temu w stolicy Podhala z entuzjazmu dziewiętnastu mieszkańców Miasta. Legendę, która istnieje po dziś dzień dzięki zaangażowaniu wielu sponsorów, zawodników, trenerów i kibiców.

Fot: www.nowytarg.pl,
Źródło: A. Godny, S. Leśniowski, 2007, “75 lat “Szarotek”. 1932-2007 Fakty, ludzie…”, Wyd. DEKA Sp. z o.o.